Avrasya Son Anketiyle Yine Tartışma Başlattı! AK PARTİ birinci parti değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemesiyle bilinen Kemal Özkiraz yine bir anket yayınladı. Yayınladığı ankete göre AK PARTİ artık birinci parti değil

Avrasya Son Anketiyle Yine Tartışma Başlattı! AK PARTİ birinci parti değil
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2021 13:21

Kemal Özkiraz tartışma yaratacak anketlere imza atmaya devam ediyor. Yayınladığı anketlerde Deva Partisi ve Gelecek Partisi yükselmiş gösterilirken bu partilerden daha fazla üyesi bulunan Yeniden Refah Partisi bile o anketlerde görülmüyor.

Anketlerinin en dikkat çeken noktası ise CHP'nin olabildiğine yüksek gösterilmesi. Yayınlanan son ankette ise CHP'nin AKP'yi geçtiği iddia edildi.

Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş'ın önünü tıkayıp Kemal Kılıçdaroğlu'nun önünü açmaya çalışan çevrelerin uyguladığı bir taktik olarak görünüyor.

İşte AKP'lileri ve MHP'lileri şaşırtan o anket

Partilerin oy oranları ise şöyle sıralandı:

CHP: yüzde 25,6

AKP: yüzde 24,2

İYİ Parti: yüzde 10,1

HDP: yüzde 8,8

MHP: yüzde 6,2

DEVA: yüzde 5

GERÇEKÇİ OLALIM

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sol Meydan Genel Yayın Yönetmeni Sadık Şimşek Avrasya araştırma tarafından yayınlanan bu anketin Yeniçağ gazetesinde de manşetten verilmesi sonrası kısa bir değerlendirme yaptı.

Gerçekçi olmak gerekiyor. CHP'nin en yüksek oy oranı yüzde 25 seviyelerinde ve bir çok ankette yerinde sayıyor. Seçimlere gelindiğinde ise bu oranın daha altında bir oy çıkıyor. Seçmen umutsuz ve kazanılamayacak adaylar olunca sandığa gitmiyor.

İhsanoğlu vakası hala hafızalarda taze. Şimdi CHP aynı hatayı yapar Kılıçdaroğlu veya İlhan Kesici'yi aday gösterirse sonuç yine aynı olacaktır. Bu adayların Erdoğan karşısında kazanma şansı yok. Kazanabilecek adaylar belli İmamoğlu ve Sayın Yavaş.

AKP'nin oyu meselesine gelince hala yüzde 35'ler seviyesindeler. Onlar oylarımız bu kadar düşmedi dese de durum bu. Ancak Avrasya Araştırmanın iddia ettiği gibi de asla yüzde 24 değil. Bu şekilde bir sonuç çıksa çıksa CHP'li delegelerin aileleriyle yapılan anketlerden çıkar herhalde..