Beklenen oldu. AKP'li eski siyasetçiler Millet İttifakına katılıyor

İyi Parti ve CHP liderliğinde kurulan Millet İttifakı genişliyor. İki parti daha katılıyor. Ali Baban ve Ahmet Davutoğlu bundan böyle Millet İttifakı ile hareket edecek.

Beklenen oldu. AKP'li eski siyasetçiler Millet İttifakına katılıyor
Yayınlanma Tarihi : 30 Aralık 2021 22:16

Ankara gündemi oldukça hareketli. Erken seçim gündemden düşmüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu flaş bir karar aldı.

Erken seçim olabileceği ihtimali nedeniyle CHP kurultayı ertelendi. Bu erteleme kararı sonrası ise Ankara'da flaş bir iddia ortaya atıldı.

Gelecek Partisi ile Demokrat Parti’nin görüşmesi kulislerde daha önce ittifak dahilinde olmayan partilerin ‘Millet İttifakı’nda yer alabileceklerine’ ilişkin sinyal olduğu konuşuluyor.

CHP İLE YAKIN HAREKET EDİYORLAR

Daha önce İyi Parti'den de yapılan açıklamada Millet ittifakına iki partinin daha katılacağı bildirilmişti.

O partilerin Ali Babacan liderliğinde kurulan Deva Partisi ve Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek partisi olduğu iddia edildi.

YENİDEN REFAH KATILMAYACAK

3.ittifak konusunda ısrarını sürdüren Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ise ne Cumhur ne de Millet ittifakına katılmayacak görünüyor. Erbakan yaptığı bir açıklamada İyi Parti öncülüğünde 3.bir ittifak önermişti. Ancak İyi Parti bu teklife sıcak bakmamıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Ankara temsilcilerine yaptığı açıklamada, “Millet İttifakı’nın genişleyebileceği” mesajını vermiş, “Genel başkanlarla konuşuyoruz. Müthiş bir anlaşma var” ifadelerini kullanmıştı. Bu gelişmenin ardından önceki gün Gelecek Partisi lideri Davutoğlu ile DP lideri Uysal görüştü.

KULİS: AÇIKLAMALAR İTTİFAK’IN GENİŞLEYECEĞİNİN SİNYALİ


Cumhuriyet’ten Selda Güneysu'nun edindiği bilgilere göre iki lider arasında “AKP seçmeninin Millet İttifakı’na yaklaşımı” konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede, “AKP’ye oy veren seçmende, Millet İttifakı iktidara gelirse Türkiye’de 28 Şubat gibi bir süreç yaşanır mı?” çekincesinin olduğu üzerinde duruldu. Bu bağlamda, “Millet İttifakı içinde CHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra DP, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin yer almasının önemine” vurgu yapıldı.

Görüşmede, “Dört partinin ittifaka dahil olmaması durumunda AKP ve MHP’nin milliyetçiliği ve muhafazakârlığı kullanarak seçmeni kendi etrafında birleştireceği” görüşü öne çıktı. Bu durum kulislerde “daha önce ittifak dahilinde olmayan partilerden ilk kez ‘Millet İttifakı’nda yer alabileceklerine’ ilişkin sinyal verdi” şeklinde yorumlandı.