Cemil Çiçek'e göre 15 Temmuz'un arkasındaki ülke belli oldu

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulunan Cemil Çiçek, 'İşin içerisinde gırtlağına kadar müttefikimiz olan devlet var' iddiasında bulundu

Cemil Çiçek'e göre 15 Temmuz'un arkasındaki ülke belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 12 Temmuz 2022 02:43

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi ve eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili önemli bir iddiayı gündeme getirdi.

15 Temmuz Darbe girişimini ABD'nin planladığını öne süren Cemil Çiçek, "Halen birçok yönleriyle o işin aydınlandığını düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

Gündemi sarsan açıklamalarının devamında Milliyet'ten Abdullah Karakuş'a konuşan Cemil Çiçek'in röportajı adeta gündem yarattı.

İşte o röportajın ilgili bölümleri

Devletin işleyişi açısından birçok problemi getirdi. Halen bu problemlerin önemli bir kısmı devam ediyor. Bunlardan gerekli dersi çıkarıp politikaların yeni baştan gözden geçirilmesi, mevzuatın bu manada yeni baştan gözden geçirilmesi gerekiyor.

Siyaset bilimi açısından siyasetin yönetimi açısından devlet yönetimi açısından sayısız başlıkların alt alta konup ondan sonra bir sonuca varmak gerekiyor. Elbette aşırı bir vehme gerek yok ama görüyorsunuz ki halen orda, burada, şurada halen iltisakları çıkıyorsa bu en üst düzeyde bir kurmay planlamasıdır. Bunu görmek lazım. Bir cemaatin başında olanın planlayacağı bir husus değil.

İşin içerisinde gırtlağına kadar müttefikimiz olan devlet var. Ciddi bir Amerikan planlamasıdır bu. Onun için de iade etmiyorlar foyaları meydana çıkmasın diye. Batı da beraberdir. Bizim geçmiş darbelerin arkasında her zaman olmuştur. Yunanistan’ın tekrar NATO’ya dönmesini vs. hesaba kattığımızda 12 Eylül’ün hemen ilk günlerinde yapılan işlemlerdir bunlar. Sanki darbe bunun için yapılmış gibi bir sonuç çıkıyor ortaya. Onun için en üst düzeyde bir kurmay planlamasıdır bu. Arkası var."

İddialara ABD'nin nasıl bir yanıt vereceği şimdiden merak konusu olmuş durumda.