Eski AKP'li Bakan Hüseyin Çelik'in tepki çeken Atatürk açıklaması

AKP'de Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi görevlerde bulunan Hüseyin Çelik, Karar TV'ye konuştu ve Atatürk hakkında tepki çekecek ifadelere imza attı.

Eski AKP'li Bakan Hüseyin Çelik'in tepki çeken Atatürk açıklaması
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2021 23:06

Geçmişte ''Cemaat devleti ele geçirmiş, buna kargalar güler'' sözleriyle gündem olan Hüseyin Çelik bu kez Atatürk hakkındaki sözleriyle gündem oldu.

Cemaat yapılanmasının Türkiye için büyük bir tehdit olduğu 15 Temmuz 2016 yılındaki hain darbe girişimiyle ortaya çıkmıştı. Hüseyin Çelik ise bu tarihten önce FETÖ'nün tehlikeli olduğuna inanmayan isimlerden biriydi.

Uzun bir süredir ortalıkta ve siyasette görülmeyen Hüseyin Çelik bu kez Karar TV aracılığıyla ortaya çıktı. Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan'a desteğiyle bilinen Karar TV'nin yayınına katılan Hüseyin Çelik burada yaptığı değerlendirmelerde Cumhuriyetin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında skandal sözlere imza attı.

Yeniçağ gazetesinin derlemesine göre Karar TV'deki Sunucuların, "Dindarla devlete tapınmayı ve kutsamayı nereden aldılar?" sorusu üzerine olay yaratacak sözler söyledi.

AKP'li eski Bakan Hüseyin Çelik, bu sorunun üzerine, "Atatürk'ün dini bi hassasiyeti yoktu. Zaman zaman dindar bir Atatürk oluşturma çabasındayız ama Atatürk'ün kendisi böyle bir şey izlemez.

Atatürk Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kurarken neye göre kurdu? Sünni İslam akidesine göre kurdu. Atatürk, dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu.

Halifeler, padişahlar, şahlar, melikler, sultanlar, emirler hatta cumhurbaşkanları kendi dünyevi saltanatlarını meşrulaştırmak için dini kullandılar buna Atatürk de dahil" cümlelerini kullanarak skandal ötesi sözlere imza attı.

VATANDAŞLAR TEPKİ YAĞDIRDI

Hüseyin Çelik'in skandal ötesi açıklamalarına sosyal medyadan çok sayıda vatandaş tepki yağdırdı. Siyasetten silinmiş bir adam Atatürk üzerinden kendine yer edinmeye çalışıyor diyenler Hüseyin Çelik'e ateş püskürdüler.

Atatürk'ün kurduğu bir devlette bakanlık ve vekillik gibi üst düzey görevlerde bulunmuş birine bu sözler yakışmıyor diyen çok sayıda vatandaş Hüseyin Çelik'in sözlerini haberleştiren medya kuruluşlarındaki haberlerin altına yorumlarıyla tepki gösterdiler.

Çelik'in açıklamaları Oda TV - Cumhuriyet gazetesi başta olmak üzere çok sayıda gazete tarafından da haberleştirildi. Hüseyin Çelik'in bir özür açıklaması yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor..

AKP MUHALİFLERİ ARASINDA YER ALIYOR

Hüseyin Çelik geçmişte AKP'de üst düzey görevlerde bulunmasına rağmen şimdilerde AKP'nin muhalifleri arasında yer alıyor. AKP karşıtı bir tutum içerisine giren Hüseyin Çelik bir önceki açıklamasında da ekonomi politikalarını hedef almış ve AKP'yi dış güçler söylemi üzerinden sert sözlerle eleştirmişti.