Fatih Erbakan sonunda hangi ittifaka katılacağını Açıkladı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan hangi ittifaka katılacağını sonunda duyurdu.

Fatih Erbakan sonunda hangi ittifaka katılacağını Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 24 Aralık 2021 20:53

AKP'nin ittifaka dahil etmek istediği partilerden biri de Yeniden Refah Partisi. Kısa sürede 100 binden fazla üye toplayan Yeniden Refah Partisi yeni kurulmuş olan Deva ve Gelecek Partilerinden daha fazla üyeye sahip.

KAPILARI AKP VE CHP'YE KAPATTI

Fatih Erbakan yaptığı ittifak açıklamasında AKP ve CHP'ye tamamen kapıları kapattı. Üçüncü ittifak konusundaki ısrarını sürdüren Fatih Erbakan nasıl bir ittifakta partisinin yer alacağını da açık açık söyledi.

Yeniçağ'ın derlemesine göre: Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Adem Metan'ın Youtube Kanalında hazırlayıp sunduğu "Peki Sonra" programına konuk oldu.

'Erken seçim olacak mı' sorularının yanı sıra yine gündem konusu olan 'üçüncü bir ittifak olacak mı' sorusu, Erbakan'a yöneltildi. Erbakan, üçüncü bir ittifak için yeşil ışık yaktı.

Fatih Erbakan, "Sadece sağ partililer olarak bir araya gelebileceğimiz üçüncü ittifak olabilir. Bunlar seçime 3-4 ay kala belli olacak" şeklinde konuştu.

"SEÇİME 3-4 AY KALA BELLİ OLACAK"

Erbakan'ın konu ile alakalı konuşması şu şekilde:

"İktidarın yanlışları var muhalefete de baktığınızda onların da eleştirdiğimiz yönleri var. Bir tercih yapmak zorunda kalmazsınız. Kendim direkt giriyorum diyebilirsiniz sonuçlarına katlanırsınız. Neticede hukuki bir zorunluluk yok bir ittifakta olacaksınız diye. Gönlümüzde yatan da kendimiz olarak yer almak zaten. Seçmen de bunu istiyor ittifaklarda olmamızı istemiyorlar. Bu yapıda seçmen aslında iki ittifaktan da memnun değil gibi. Türkiye’de dünyanın başka hiçbir yerinde olamayacak tarzda yüzde 20-22’lik bir kararsız seçmen kitlesi var. Sadece sağ partililer olarak bir araya gelebileceğimiz üçüncü ittifak olabilir. Bunlar seçime 3-4 ay kala belli olacak."

İYİ PARTİ ÖNDERLİĞİNDE 3.İTTİFAK

Öte yandan Fatih Erbakan daha önce yaptığı bir açıklamada İyi Parti öncülüğünde kurulacak olan 3.bir ittifaka Evet diyebileceklerini belirtmişti.

Ancak İyi Parti ise Millet İttifakı kurucu ortaklığından ayrılmayacağını ve gündemlerinde 3.bir ittifak olmadığını duyurmuştu.

3.İTTİFAKTA KİMLER YER ALABİLİR?

Öte yandan Fatih Erbakan'ın önerdiği 3.ittifakta ''İyi Parti, BBP, DP, YRP ve Saadet Partisi'' gibi partilerin yer alabileceği öne sürülüyor. İyi Parti hariç anketlerde diğer sağ partilerin ise yüzde 10 barajını geçmesi pek mümkün görünmüyor.