İlk Anket Geldi! Tansu Çiller ve Ayhan Bilgen'in Oy Oranı Açıklandı

Yeni parti kurma hazırlığındaki Tansu Çiller'in alacağı oy oranıyla , HDP'den ayrılarak parti kuracak olan Ayhan Bilgen'in oy oranı tartışma konusu oldu. Sabah gazetesi yazarı her iki ismin alacağı oy oranını açıkladı

İlk Anket Geldi! Tansu Çiller ve Ayhan Bilgen'in Oy Oranı Açıklandı
Yayınlanma Tarihi : 26 Mart 2022 13:43

Eski Başbakan Tansu Çiller'in artık siyasete girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tansu Çiller hazırlıklara başlarken partisinin oy oranı da merak ediliyor.

İKTİDARA YAKIN YAZARDAN TANSU ÇİLLER VE AYHAN BİLGEN İDDİASI

Sabah yazarı Mahmut Övür'ün Optimar anketine dayandırdığı iddiaya göre Tansu Çiller'in oy oranı yüzde 5.6 iken Ayhan Bilgen'in oy oranı ise yüzde 2,5...

Övür, yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

"Toplum, siyasete girmeye hazırlanan yeni isimlere ve yeni partilere nasıl bakıyor? İnsan ister istemez, "Onca parti varken, hâlâ yeni parti arayan var mı?" diye sormadan edemiyor. Meğer varmış... Mesela şu sıralarda iki yeni parti kurma girişiminden söz ediliyor: Eski Başbakan Tansu Çiller ve HDP'den ayrılan Ayhan Bilgen.

Ne kadarı oya dönüşür bilemem ama ankette şöyle bir veri var: Tansu Çiller'e oy veririm diyen seçmenlerin oranı yüzde 5.6, Ayhan Bilgen'e oy veririm diyenlerin oranı ise yüzde 2.5... Küçük partilerin oy oranlarına bakınca, bu iki girişim de onlardan geri kalmış sayılmaz."

HDP'Yİ BÖLME GİRİŞİMİ

Ayhan Bilgen'in kuracağı partinin HDP çevrelerinde HDP'yi bölme girişimi olarak gösterildiği belirtiliyor. Ayhan Bilgen ise bu söylemlere karşı çıkıyor.

ÇİLLER KİMİ DESTEKLEYECEK?

Öte yandan yeni parti kurma hazırlığında olan Tansu Çiller'in seçimlerde Cumhur ittifakını destekleyeceği belirtiliyor. Bu yüzden Çiller'in de muhalefeti bölme amacıyla ortaya çıktığı öne sürülüyor.