İsmail Saymaz'ın Açıkladığı Devlet Bahçeli Gerçeği Ortalığı Karıştırdı

Erken seçim tartışmaları devam ederken Halk TV'de konuşan gazeteci İsmail Saymaz şaşırtıcı bir iddia ortaya attı. Devlet Bahçeli ne yapmak istiyor açıkladı?

İsmail Saymaz'ın Açıkladığı Devlet Bahçeli Gerçeği Ortalığı Karıştırdı
Yayınlanma Tarihi : 16 Kasım 2021 14:48

Bugüne kadar yapılan çok sayıda seçimin arkasındaki isim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmuştur.

Devlet Bahçeli haricindeki siyasilerin yaptığı erken seçim çağrıları da bu yüzden hiç bir şekilde dikkate alınmamaktadır.

Devlet Bahçeli seçim isterse anında seçim kararı alınır ve Türkiye'de seçime gider. Tıpkı 2002 yılında yapılan erken seçimin arkasında da onun imzası olduğu gibi..

2018 yılında yapılan erken seçimde Devlet Bahçeli'nin talebi doğrultusunda gerçekleşmişti.

Şimdilerde ise erken seçim gündemden düşmüyor. Hemen hemen her gün CHP ve İyi Partili yöneticilerle diğer muhalefet partileri erken seçim çağrısında bulunuyor. Ancak AKP ve MHP bu taleplere olumlu yanıt vermiyor. Seçimin 2023 yılında olacağına yönelik işaretler çok fazla.

Halk TV'de konuşan gazeteci İsmail Saymaz ise şaşırtıcı bir iddiada bulunarak MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısı yapabileceğini öne sürdü.

Yeniçağ gazetesinin derlediği habere göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin parti grup toplantısında "Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı’nın bir ortağı olsa da işlevi ve üstlendiği demokratik sorumluluğu muhalefettir, bunun yanı sıra TBMM’de denge ve denetleme göreviyle mesuldür" sözlerini yorumlayan İsmail Saymaz, şu şekilde konuştu.

"Kamuoyunda MHP'nin yüzde 7'lik barajın altına ineceği ifade ediliyor. MHP'liler buna karşı çıksa da bunun aksi bir araştırma da henüz görmüş değiliz. Bu noktada MHP, AK Parti'nin ekonomi başta olmak üzere yaptığı yanlışların sorumluluğunu üstlenmek istemiyor. MHP bitli yorganı üstüne almak istemiyor. Sadece MHP değil Naci Bostancı'da bu yaşanan tablonun sorumluluğunu almak istemiyor. Dolayısıyla bu ittifakın önümüzdeki günlerde daha başka gelişmelere gebe olduğunun alameti demek. AK Partililer şunu diyeceklerdir 'MHP ile yürüttüğümüz ittifakla ayakta duruyor gibi görünsek de Kürt seçmen MHP'yi gerekçe göstererek bizden kaçıyor' diyenler daha çok sesini yükseltecektir.

BAHÇELİ HER AN ERKEN SEÇİM İSTEYEBİLİR

O nedenle 'MHP hem sorumluluk almıyor hem de bizi eylem ve işlemlerle baş başa bırakıyor' diyerek şeklinde bir eleştiri dalgasının artacağını düşünüyorum. Bu açından bir sabah veya bir gece yarısı sayın Devlet Bahçeli'nin erken seçim yapma çağrısının veya Türkiye'yi o sürece sok ihtimalinin artığını düşünüyorum."

İKTİDAR NE DİYOR?

Her ne kadar İsmail Saymaz bu şekilde konuşsa da AKP kulislerinde seçimin 2023 yılında yapılacağına dikkat çekiliyor. Anayasa gereği Erdoğan'ın yeniden aday olamayacağını düşünen muhalefetteki kişilere ise çok sayıda siyasi yorumcu seçimin normal tarihinden bir kaç önce yapılmasıyla bu sorun ortadan kalkar yorumunda bulunuyorlar.

Erdoğan'ın iki kez üst üste seçilmesinden dolayı tekrar aday olamayacağını öne süren çok sayıda muhalefet partisi var.

Ancak meclisin yeniden bir seçim kararı olması durumunda bu sorun ortadan kalkıyor.

Bazı siyasi yorumcular ise erken seçimden çok muhalefetin çıkaracağı aday önem taşıyor yorumunda bulunuyorlar.

Erdoğan karşısına İlhan Kesici veya Kemal Kılıçdaroğlu ile muhalefet çıkarsa ilk turda muhalefet seçimi kaybeder diyenler muhalefetin tek şansının Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş olduğunu belirtiyorlar.