İyi Parti rapor hazırladı! Suriyeli sığınmacıların nasıl gönderileceğini açıkladı

Suriyeli sığınmacılar meselesi gündemden düşmezken İyi Parti bu konudaki yol haritasını belirledi! Suriyeli sığınmacılar nasıl gidecekler İyi Parti tarafından hazırlanan raporla belli oldu

İyi Parti rapor hazırladı! Suriyeli sığınmacıların nasıl gönderileceğini açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 01 Haziran 2022 17:42

Uzun yıllardır Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacılar muhalefet ve iktidarın gündeminden düşmüyor. Muhalefet gönderilmelerini isterken iktidar karşı çıkıyor. İktidarın da aslında bazı hazırlıkları var. Gönüllü olarak Suriyelileri göndermek için Suriye'nin Kuzey kısmında da hatta bu projeler sürüyor. Muhalefet kanadından ise her geçen gün eleştiriler artarken son dönemde üye ve oy sayısını artıran partilerden biri olan İyi Parti, sığınmacılarla ilgili yeni bir yol haritası belirledi. Buna göre İyi Parti'nin yol haritası da belli oldu.

Cumhuriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre, sığınmacı tartışması ülke gündeminde sıcaklığını korurken İYİ Parti, “güvenli dönüş” için yol haritasını belirledi. “İktidarın politikaları sonucunda milyonlarca yasadışı göçmenin sınırları delik deşik ettiğine” dikkat çekilen çalışmada, “ülkenin göç tanımına sığmayan bir istilaya uğradığına” işaret edildi.

"HENDEK OLAMAZ"


Çalışmada, “Türkiye, hiçbir üçüncü ülkenin refahı uğruna kendi refahından mahrum edilemez, açık ya da gizli anlaşmalar sonucunda kimsenin hendeği olamaz” ifadelerine yer verildi. İYİ Parti’nin “sığınmacıların geri dönüşüne ilişkin oluşturduğu yol haritasında şu çözüm önerileri yer aldı:

- Tam sınır güvenliği: “Açık Kapı-Açık Hudut” politikasına son verilecek, olası yeni geçişlerin önüne geçilecek. Sınır güvenliğini tam olarak sağlanacak, hudutlar namus kılınacak. “Geçici sığınmacı statüsü” kaldırılacak. Göç İdaresi Başkanlığı yeniden yapılandırılacak.

- Suriye’yle işbirliği: “Geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacıları”, Suriye Devleti ile işbirliği içinde gecikmeden ülkelerine geri gönderilecek.

- Kota sistemi: Güvenle geri dönüş sürecinde Türkiye’de sığınmacıların yaşadığı il ve ilçelerde kota sistemine geçilecek. Yakalanan kaçaklara “tavizsiz işlem” uygulanacak. Çalışma izni olmadan çalıştığı tespit edilenler derhal sınır dışı edilecek. Konut alma yoluyla edinilmiş yurttaşlık işlemleri askıya alınacak, halihazırda edinilmiş statüler gözden geçirilecek.