Mehmet Barlas'tan şaşırtan iddia! CHP kapatılabilir

CHP'nin kapatılacağı ve seçimlere katılamayacağına yönelik şaşırtıcı bir iddia ortaya atıldı. iddia Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas tarafından gündeme getirildi

Mehmet Barlas'tan şaşırtan iddia! CHP kapatılabilir
Yayınlanma Tarihi : 09 Kasım 2021 18:36

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas HDP'ye açılan kapatma davasına değinerek benzer bir durumun CHP içinde olabileceğini öne sürdü.

Yazdığı köşe yazısıyla gündemi sarsan iddialarda bulunan Mehmet Barlas ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da yalan söylemekle suçladı.

Mehmet Barlas CHP'nin kapatılabileceğini ve seçimlere katılmasının da yasaklanabileceğini iddia etti.

Sabah yazarı Mehmet yazısında Barlas, "Unutmayalım ki bu durum Türkiye'de ne ilktir ne de son olur. Son Anayasa değişikliğine kadar Anayasa Mahkemesi musluk kapatır gibi partileri kapatmıyor muydu?" ifadelerine yer verdi.

KAPATMA OLURSA NE OLUR?

CHP'nin kapatılması durumunda alternatif olarak İyi Parti'nin seçimlere katılması ve oy patlaması gibi bir durum söz konusu olabilir.

İyi Parti'nin de seçimlere katılmasının engellenmesi durumunda ise Muharrem İnce liderliğinde kurulan Memleket Partisi alternatifi masada duruyor.

Anketlerde oy kaybı yaşayan AKP'nin böyle bir hamle karşısında CHP'nin kapatılmasına onay vermesi ise AKP'nin çok daha güçlü bir şekilde oy kaybetmesine neden olabilir.

KANUN YOLUYLA ENGELLEME TERS TEPER

Öte yandan Mehmet Barlas'ın iddialarına ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Sol Meydan Genel Yayın Yönetmeni Sadık Şimşek şunları ifade etti:

CHP'nin kapatılması demek muhalefetin daha da güçlenmesi demek olur. Bugünkü CHP yönetimi AKP'yi ayakta tutan bir parti gibi çalışıyor. Girdikleri son 20 yıldaki seçimleri CHP yönetimi sayesinde kazanan bir iktidar böylesine bir ana muhalefet partisinden kurtulmak istemez.

CHP kapatılırsa ne mi olur? Tıpkı 31 Mart yerel seçimlerini iptal edip sonrasında 806 bin fark yedikleri gibi tekrar yapılacak seçimlerde seçimi 8 milyon farkla kaybederler.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olan Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş'ta rekor denilecek bir oy oranıyla seçimi kazanmış olur.

Mehmet Barlas'ın söz konusu iddiası gündem değiştirmekten başka bir şey değildir.