Millet İttifakı 2 Mart’ta toplanma kararı aldı. Aday belirlenecek

Millet İttifakı'nın depremler nedeniyle ertelenen toplantı tarihi netleşti. Yapılacak bu toplantıda adayın belli olması bekleniyor.

Millet İttifakı 2 Mart’ta toplanma kararı aldı. Aday belirlenecek
Yayınlanma Tarihi : 24 Şubat 2023 03:57

Artı Gerçek'ten Seda Taşkın'ın yayınladığı habere göre; Maraş’ta 6 Şubat’ta gerçekleşen iki büyük deprem nedeniyle 13 Şubat tarihindeki toplantısını ertelenen ve 17 Şubat'ta deprem gündemiyle toplanan Millet İttifakı'nın bir sonraki toplantı tarihi belli oldu. Genel başkanlar, ittifakın cumhurbaşkanı adayını belirlemek üzere 2 Mart Perşembe günü Saadet Partisi ev sahipliğinde yeniden bir araya gelecek. Kulislerden edindiğimiz bilgiye göre Altılı Masa’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi öne çıkarıyor. Öte yandan İYİ Parti’nin de üzerinde mutabakat sağlanacak bir aday önermemesi nedeniyle Kılıçdaroğlu’na yönelik itirazların da zayıfladığı belirtiliyor.

‘İYİ PARTİ’DE KILIÇDAROĞLU’NA 'EVET' DEME İHTİMALİ GÜÇLENİYOR’

Edindiğimiz bilgiye göre İYİ Parti dışındaki partilerde Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz yok. İYİ Parti’nin 'kazanacak aday' ısrarı sürmekle beraber, üzerinde mutabakat sağlanacak başka bir aday önerememesi nedeniyle Kılıçdaroğlu’na "evet" deme ihtimalinin güçlendiği belirtiliyor.

‘ADAY ÖZEL BİR TOPLANTI İLE DUYRULACAK’

Altılı Masa’nın adayını 2 Mart’ta yapılacak toplantıda netleştirmesi beklenirken, aday belirlendikten sonra aynı gün ya da birkaç gün sonra düzenlenecek özel bir toplantıyla duyurulması bekleniyor.

Altılı Masa’nın öne çıkan gündemi cumhurbaşkanı adayı olsa da masada diğer önemli bir gündem başlığı daha var; Parlamenter Sisteme Geçişin Yol Haritasının netleştirilmesi. Altı genel başkandan birinin cumhurbaşkanı olması durumunda, diğer genel başkanların cumhurbaşkanı yardımcısı mı yoksa milletvekili mi olacağı konusu da karara bağlanacak.

‘İTTİFAK İÇİNDE İTTİFAK’ SENERYOLARI GÜNDEMDE

Masada gündeme gelecek bir diğer konu ise parlamento seçimlerine hangi yöntemle girileceği. Bu konuda partiler kendi çalışmasını tamamladı. 'Her partinin 41 ilde kendi adıyla diğer illerde ise tek ya da iki listeyle seçime girilmesi' ve 'ittifak içinde ittifak' gibi farklı senaryolar da gündemde.

‘ANLAŞMAZLIK KONULARINI LİDERLER DEĞERLENDİRECEK’

İttifak Komisyonu, bu senaryolar üzerinde çalışarak en fazla milletvekili çıkaracak formülü bulmaya çalışıyor. Seçime nasıl girileceği konusunda yaşanan anlaşmazlık konularını liderler değerlendirecek ancak seçime nasıl girileceği kararı bu toplantıda çıkmayacak. Kararın bir sonraki toplantıda çıkacağı bekleniyor.