ORC tarafından Yayınlanan Son Seçim Anketi : AKP eridi MHP şokta

ORC iktidara yakınlığıyla bilinen bir anket şirketi. Yayınlanan son ankete göre iktidar değişiyor.. Cumhur İttifakının oy oranı dibi görmüş durumda.

ORC tarafından Yayınlanan Son Seçim Anketi : AKP eridi MHP şokta
Yayınlanma Tarihi : 13 Aralık 2021 19:21

Ankara gündemi oldukça hareketli. Muhalefet kur depremi karşısında acilen erken seçim istiyor. Olası bir erken seçime gidilmesi durumunda ise iktidarın neredeyse hiç şansı yok gibi. Yayınlanan seçim anketlerini ise iktidar ve ortağı MHP ciddiye almıyor.

BU KEZ DURUM FARKLI

Ancak yayınlanan son ankette durum bu kez biraz farklı. Zira bu kez anketi CHP'ye yakınlığıyla bilinen bir anket şirketi değil , iktidara yakınlığıyla bilinen ORC araştırma yayınladı. Üstelik anket şirketinin sahibi bu sonuçları öyle gazetelere filanda vermedi. Direk sosyal medya hesabından paylaştı... ORC bugüne dek yapılan bir çok seçim sonucunu da en güçlü tahmin eden firmalar arasında yer alıyor.

Diken'in geçtiği habere göre: ORC araştırma şirketinin 3-9 Aralık tarihleri arasında 41 ilde toplam 3 bin 920 kişi ile görüşerek yaptığı ankette AKP yüzde 30,3, CHP yüzde 25,5, İYİ Parti yüzde 15,9, MHP 8,8, HDP, yüzde 8,1, DEVA Partisi yüzde 3,3, Gelecek Partisi ise yüzde 3 oy oranına ulaştı.

Bu sonuçlarla AKP-MHP’nin oluşturduğu ‘cumhur ittifakı’nın oy oranı yüzde 39,1, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu ‘millet ittifakı’ yüzde 41,4 çıkıyor.

Saadet Partisi’nin yüzde 1,4 oy aldığı ankette, Mustafa Sarıgül liderliğindeki Türkiye Değişim Partisi yüzde 1,2 ve Muharrem İnce’nin başkanlığını yürüttüğü Memleket Partisi yüzde 1,0 oy alabiliyor.

ORC ELEŞTİRİLİYOR

Öte yandan ORC tarafından yayınlanan bir çok anket son dönemde iktidar ve medyası tarafından da eleştiriliyor. Yayınlanan son anket muhalif medyada genişçe yer bulurken AKP medyasında ise tek bir satır dahi yer verilmedi.

Twitter üzerinden yapılan anketle ilgili paylaşım ise şu şekilde olmuştu.