PİAR Araştırma anketine göre AK PARTİ ve MHP'nin seçimi kazanması hayal

Yayınlanan son anketlerde AK PARTİ ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakındaki oy kaybı sürüyor.

PİAR Araştırma anketine göre AK PARTİ ve MHP'nin seçimi kazanması hayal
Yayınlanma Tarihi : 14 Kasım 2021 14:02

Çok sayıda anket şirketi erken seçime ilişkin anket yayınlamaya devam ediyor. Son anket PİAR araştırma tarafından yapıldı. Yapılan ankette AKP ve MHP toplamının bırakın yüzde 50 oy oranını yüzde 40 oy oranına bile zar zor yaklaşabildiği görülüyor.

Siyasi yorumcular CHP hata yapmazsa AKP ve MHP'nin seçimi kazanması imkansız değerlendirmesinde bulunuyorlar.

HATADAN KASIT NE?

Hatadan kasıt olarak ise CHP'nin Kemal Kılıçdaroğlu veya İlhan Kesici'ni aday göstermesi olarak gösteriliyor.

Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş'ın aday olması durumunda muhalefet seçimi ilk turda olmasa bile ikinci turda kesin olarak kazanırken muhalefet ise bu iki ismin önünü tıkayarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu parlatmanın derdine düşmüş durumda. 19 yıllık AKP iktidarında her seçimi kaybedip ana muhalefette kalmasıyla ünlü olan CHP'nin yeni bir hata yapması durumunda tabanın büyük tepkisini alması bekleniyor.

Halk TV'nin geçtiği habere göre PİAR Araştırma şirketi, ekim ayında yaptığı Türkiye gündemi araştırmasında yurttaşlara, "Bu pazar genel seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Türkiye genelini temsil eden 26 ilde, 2 bin 520 katılımcı ile CATI yöntemiyle gerçekleştirilen anketin sonuçları şirketin sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Araştırmanın sonuçlarında, kararsızlar dağıtılmadan önce AKP'nin oy oranı yüzde 23.6 olarak belirlenirken CHP yüzde 20.5, MHP yüzde 6.7, HDP yüzde 8.9, İYİ Parti yüzde 9.6, DEVA Partisi yüzde 4.6 ve Saadet Partisi ise yüzde 1 oy oranına ulaştı. AKP ve CHP arasındaki fark yüzde 3.1 olarak belirlenirken, kararsızlar ve oy kullanmayanların oranı 22.9 olarak ölçüldü.

KARARSIZLAR DAĞITILDIĞINDA DA SONUÇ PEK DEĞİŞMİYOR

Öte yandan kararsızlar dağıtıldığında ise AKP'nin oy oranı yüzde 30.6, CHP yüzde 26.6, MPP yüzde 8.7, HDP yüzde 11.5, İYİ Parti yüzde 12.4, DEVA Partisi yüzde 6.0 ve Saadet Partisi ise yüzde 1.3 oy oranına ulaştı.

SONUÇLAR AKP İÇİN KÖTÜ ANCAK CHP İÇİNDE İYİ DEĞİL

Öte yandan adını vermek istemeyen eski bir CHP milletvekili yaptığı açıklamada CHP'ye tepki göstererek hemen hemen her seçimde oylarımız yükseliyor tantanası koparıyorlar. Ancak CHP senelerdir yerinde sayıyor. Yüzde 25'e sabitlenmiş bir partide lider ve vizyon değişikliği gerekliyken inatla aynı politikalar yürütülüyor. Şimdi de seçimi İmamoğlu veya Yavaş'ın adaylığıyla kesin olarak kazanabilecekken bu fırsatı da tepiyorlar. Tıpkı geçmişte Eklemeddin İhsanoğlu vakasında yaptıkları gibi.

Sonuçlar AKP için kötü olabilir ama CHP için de iyi değil..

İlgili Haberler