Saadet Partisi Planı Tutmayınca! İşte Erdoğan'ın Yeni Seçim Planı

Saadet Partisi'nin Cumhur ittifakına katılmayacağı anlaşılınca AKP ve Erdoğan'ın bu kez Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi'ni ittifaka katmak istediği öne sürüldü.

Saadet Partisi Planı Tutmayınca! İşte Erdoğan'ın Yeni Seçim Planı
Yayınlanma Tarihi : 07 Kasım 2021 15:18

AKP ve MHP'nin toplamı artık yüzde 50 oy oranına ulaşmalarını sağlamıyor. BBP'nin de destek verdiği AKP'ye Vatan Partisi'nin desteği bile yetmiyor.

Yapılacak olası bir erken seçimde muhalefet Kemal Kılıçdaroğlu veya İlhan Kesici'yi aday göstermek yerine Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş'ı aday gösterirse AKP'nin seçimi kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak muhalefet Kemal Kılıçdaroğlu'nu parlatma operasyonuna tam gaz devam ediyor. AKP ise işi sıkı tutmak için yeni ittifak arayışında.

Son bir kaç aydır Saadet Partisi ittifaka dahil edilmek isteniyordu. Ancak bu istek gerçekleşemedi.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre Oğuzhan Asiltürk’ün vefatıyla Saadet Partisini Cumhur İttifakı’na dahil etme çalışmaları boşa düşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yeniden Refah Partisi'ne sıcak baktığı öğrenildi.

ERBAKAN AKP İLE İTTİFAK YAPAR MI?

Şimdi herkesin çok merak ettiği şeyse Fatih Erbakan'ın AKP ile ittifak yapıp yapmayacağı. AKP'ye en sıkı muhaliflerden biri olan Numan Kurtulmuş geçmişte Has Parti'yi kapatarak AKP'ye katılmış sonrasında da bakan olmuştu.

Hızla yükselen siyasilerden biri olan Numan Kurtulmuş aldığı bu karar sonrası yıldızı sönen isimler arasına katılmıştı.

Kulislerde yer alan bilgilere göre Fatih Erbakan'ın aynı hatayı yapmayacağı konuşuluyor.

DEVA'DAN DAHA FAZLA ÜYESİ VAR

Her ne kadar Ali Babacan liderliğindeki Deva Partisi basında ön plana çıkarılsa da Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi'nin Deva ile Gelecek Partisi'nden çok daha fazla üyesi bulunuyor.

Hızla yükselen parti konumundaki Yeniden Refah Partisi'nin AKP ile ittifak yaparak bu yükselişi durdurmayacağı düşünülüyor.