Selahattin Demirtaş neden Kılıçdaroğlu'na seslendi? Mesajının amacını açıkladı

Edirne F Tipi Cezaevi'nde 6 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün sosyal medyadan yaptığı ve gündem olan "Yürü Bay Kemal!" çıkışını, "Mesajım Sayın Kılıçdaroğlu'nun öncülük yapması çağrısıdır" sözleriyle tekrarladı

Selahattin Demirtaş neden Kılıçdaroğlu'na seslendi? Mesajının amacını açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 22 Şubat 2023 20:21

Edirne F Tipi Cezaevi'nde 6 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından dün paylaştığı 'Bay Kemal' tweet'ine Onur Öncü'ye yapmış olduğu açıklamada açıklık getirdi.


Artı Gerçek'ten Onur Öncü'ye konuşan Demirtaş, "Benim mesajım adaylıklara ya da ittifaklara yönelik bir çağrı değildir. İttifaklar arasında hem halka yardım ve dayanışma konusunda iş birliği olmalı hem de ittifaklar, artık açık ve şeffaf müzakere yürüterek siyasal sürece de müdahale etme cesaretini ortaya koyabilmeliler. Bu konularda da Sayın Kılıçdaroğlu öncülük yapabilir, birleştirici rol oynayabilir" ifadelerini kullandı.

"SAYIN KILIÇDAROĞLU ÖNCÜLÜK YAPABİLİR"


Mesajının adaylıklara ya da ittifaklara çağrı olmadığının altını çizen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplum, kolektif bir travma yaşıyor. Tam bir umutsuzluk, çaresizlik, dağınıklık hali var. Muhalefetin bu gidişata dur diyebilmesinin yolu, beraber çalışmaktan ve yan yana durarak umudu büyütmekten geçiyor. Ben, muhalefetin kendi arasında diyalog ve iş birliği zemininin her zamankinden güçlü olduğunu göstermek istedim. İttifaklar arasında hem halka yardım ve dayanışma konusunda iş birliği olmalı hem de ittifaklar, artık açık ve şeffaf müzakere yürüterek siyasal sürece de müdahale etme cesaretini ortaya koyabilmeliler. Bu konularda da Sayın Kılıçdaroğlu öncülük yapabilir, birleştirici rol oynayabilir. Toplum bütün muhalefetten, yaraları sarmak için dayanışma bekliyor.”

"MESAJIM KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞI ÜZERİNE DEĞİL"


Demirtaş, yurttaşların muhalefetten dayanışma beklediğini de belirterek “Muhalefetin de halkın beklentisine cevap olması gerekir. Benim mesajım, Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı üzerine değil; diyalog, dayanışma, müzakere ve iş birliği konularında Sayın Kılıçdaroğlu'nun öncülük yapması çağrısıdır“ ifadelerini kullandı.

'HDP MÜZAKEREYE BU KADAR AÇIK VE İLKELİ YAKLAŞIRKEN KİMSE İPE UN SERMEMELİ'


Ortak adaylık konusunda da müzakere yollarının açık olmasına vurgu yapan Demirtaş, şunları söyledi:

“Adaylıklar konusu ise partilerin ve ittifakların kendi arasında yürüteceği müzakereler sonrasında netleşecektir. Ben sadece kolaylaştırıcı olmaya çalışıyorum. Halk acılar içinde boğulmak üzereyken küçük siyasi hesaplar peşinde koşmak kimseye yakışmaz. HDP açık ve şeffaf müzakereye bu kadar açık ve ilkeli yaklaşırken kimse ipe un sermemeli artık. Umarım daha sağlıklı bir diyalog zemini oluşur ve hem yardım bekleyen halka daha büyük bir dayanışma ağıyla destek olunur hem de yakın geleceğe dair umut artırılır. Mesajlarımın bu şekilde anlaşılması daha doğru ve yerinde olur.”

NE OLMUŞTU?


Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda muhafelete seslendi. Muhalefetin 'bir araya gelmesi' için çağrıda bulunan Demirtaş, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Halk acı, panik ve çaresizlik içinde. Kimse yarınlarının ne olacağını bilmiyor. İktidar, koltuğunun derdinde. Muhalefet, halka yardımın haklı telaşında. Bin tane çözüm önerisi sıralayabiliriz. Ama şimdi iki temel başlığa odaklanmalıyız.

1- Herkes için acilen konteyner, gıda, temizlik malzemeleri, nitelikli ve yeterli sayıda tuvalet ve duş.

2- Derhal seçime gidip bu çetelerden kurtulmak.

Yürü Emek ve Özgürlük İttifakı! Yürü Sosyalist Güç Birliği! Yürü Millet İttifakı! Yürü Bay Kemal! Yan yana yürüyün. Birleştirin, barıştırın ve yeniden inşa edelim, yıkılan bu ülkeyi. Başka çaremiz yok, başaracağız."

Demirtaş'ın paylaşımında muhalefetin kurduğu ittifakları saydıktan sonra "Yürü Bay Kemal" ifadesini kullanması, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortak adaylığına destek olarak yorumlanmıştı.