Son ankette şaşırtan sonuç! Birinci parti değişmek üzere AKP ve CHP birbirine yaklaştı

Peş peşe gelen seçim anketlerinde AKP için üzücü sonuçlar var. Birinci parti her an değişebilir

Son ankette şaşırtan sonuç! Birinci parti değişmek üzere AKP ve CHP birbirine yaklaştı
Yayınlanma Tarihi : 09 Mayıs 2022 18:26

AKP'deki oy kaybı sürüyor. MHP'de de düşüş var. CHP oyunu artırmaya başladı. Bu seviyede devam ederse 1.parti olması ise an meselesi. En şaşırtan değişim ise Meral Akşener liderliğindeki İyi Parti'nin oy oranında görüldü.

Aksoy Araştırma Şirketi'nin kurucusu Ertan Aksoy, gündemdeki son gelişmeleri, siyasilerin gündem belirleyen açıklamalarını ve bu açıklamaların toplum üzerindeki etkilerini analizlerle paylaştı.

Aksoy, "Bugüne kadar yaşanan her krizin özellikle vurduğu bir alan olurdu" diyerek şunları söyledi: "Kiminde istihdam etkilenirdi, kiminde bir sektörü yıkar geçerdi. Bu kriz, doğrudan vatandaşın kursağını vurdu" dedi.

Cumhuriyet'te seçim gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Aksoy şöyle devam etti: "Alt, orta altı, orta ve orta üstü gelir grupları ciddi bir hayat pahalılığıyla karşı karşıya. Kimi ekmeğini bulmaya kimi de yaşam standardını korumaya çabalıyor. Bu çabayı harcadığı her evrede öfkesini siyasete yönelttiği gibi umudu da yine siyasetin içinde arıyor. "

Aksoy şöyle devam etti:

"Enflasyonun etkisi, durumu herhangi bir ekonomik krizin ötesine taşıyor. Artık hakim olan görüş, bir yıllık veya altı aylık bir periyotta değil, aylık olarak satın alma gücünün düştüğüdür. Bu durumu anlamak için sorduğumuz bir soru var."

MHP seçmenin sorulara verdiği yanıtlar dikkat çekti:

"Toplumun yarısı satın alma gücünün çok azaldığını ifade ederken, toplamda azaldı diyenlerin oranı yüzde 80,7 Özellikle MHP seçmeninin yanıtlarına dikkatinizi çekmek isterim. MHP seçmeninde bu oran yüzde 93,6 Görüldüğü üzere MHP tabanı, MHP üst yönetimi gibi ülkeyi güllük gülistanlık görmüyor."


"Her ne kadar iktidar bloğu “ülkede ufak tefek sorunlar olduğunu ve bu ufak sorunların da dış mihraklardan kaynaklandığını” iddia etse de, toplum meseleye çok farklı bakmakta" diyen Aksoy araştırmanın sonuçlarıyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

"Örneğin; hissedilen enflasyon oranını sorduğumuzda aldığımız yanıtlardan, sorunun üç beş zincir marketin fırsatçılığı ile izah edilemez bir seviyede olduğu anlaşılmakta. Hissedilen enflasyona verilen yanıtlar, yılbaşından bu yana anlamlı oranda değişti. Açıklanan oran veya bunun altında olduğunu düşünenlerin oranı toplamda yüzde 13,2’de kaldığı gibi, %100 ve üzeri olduğunu düşünenlerin oranı toplamda yüzde 64,9’dur."


Aksoy, "Gelelim asıl konumuza…" diyerek yaşanan bu süreçlerin seçmenin tercihlerine nasıl yansıdığına ilişkin hazırladıkları anketin sonuçlarını paylaştı. Aksoy, "Tüm bu olumsuzlukların yarattığı manzara seçmenin tercihlerine nasıl yansıyacak? Bu sorunun yanıtını daha doğru anlamak açısından önce bugünkü tabloya bakalım" dedi.

Aksoy, bu hafta yaptıkları ölçüme göre partilerin oy dağılımını paylaştı. Anketin sonuçlarına göre AKP ve CHP'nin oy oranı birbirine yaklaşmış durumda. Sonuçlar şöyle:

AKP: Yüzde 30,7

CHP: Yüzde 29,0

İYİ Parti: Yüzde 13,3

HDP: Yüzde 10,4

MHP: Yüzde 7,5

Kaynak: Cumhuriyet