Tansu Çiller'in Partisinin Adı Basına Sızdı

Mustafa Balbay kimsenin paylaşmadığı bir bilgiyi paylaşarak Tansu Çiller tarafından kurulacak olan partinin adını açıkladı.

Tansu Çiller'in Partisinin Adı Basına Sızdı
Yayınlanma Tarihi : 14 Mart 2022 18:24

Tam da Meral Akşener liderliğinde kurulan İyi Parti'nin yükselişe geçtiği gerek oy gerekse de üye sayısının patlama yaptığı bir dönemde Tansu Çiller adı tekrar gündeme getirildi.

Eski Başbakan Tansu Çiller daha önce avukatı aracılığıyla bir açıklama yapmış ve siyasete dönmeyeceğinin sinyallerini vermişti. Ancak sonra gördük ki Tansu Çiller geri dönmek için hazırlık içerisinde.

Bir kaç gündür medyanın gündeminden düşmeyen Tansu Çiller'in partisinin adı da belli oldu. Cumhuriyet yazarlarından Mustafa Balbay youtube üzerinden yayınladığı bir videoda Tansu Çiller'in partisinin adını açıkladı.

Balbay açıklamasında şunları kaydetti.

"Tansu Çiller siyasete geri dönüyor. Kuracağı partinin adı Büyük Türkiye Partisi olacak

, "Bir iki ay içinde örgütlenmeyi planlıyorlar. 7 bölge için örgütlenme başkanı atadılar. Bu örgütlenme başkanları il başkanlıklarını oluşturma çabası içine girdi"

Tansu Çiller'in kuracağı bu partinin Cumhur İttifakında mı olacağı yoksa Millet İttifakında mı olacağı bilinmiyor. Ancak bilinen bir gerçek varsa mevcut Millet ittifakının oylarını bölme girişimi olarak gösteriliyor.

Hatırlatmakta fayda var Aynı Çiller 2002 seçimleri öncesinde de Cem Uzan'ın adaylık teklifine sıcak bakmamış ve onu DYP'den aday göstermeyerek Genç Parti'nin kurulmasına yol açmıştı. Kurulan bu Genç Parti'de aldığı oy oranı nedeniyle DYP, Anavatan ve MHP'nin baraj altında kalmasına yol açarak AKP'ye tek başına iktidar olmanın yolunu açmıştı. Şimdi ise AKP'nin tamda kaybetmeye başladığı bir dönemde muhalefet oylarını bölme girişiminin başarılı olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak bilinen bir gerçek var ki Türkiye artık Çiller'in 20 yıl önce bıraktığı Türkiye değil. Artık seçmen neyin ne olduğunu biliyor. Kurtuluşu da eskilerde değil yenilerde görüyor. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun olduğu bir ortamda ise muhalefet içerisinden kim çıkarsa çıksın çare olarak asla görmüyor..

SADIK ŞİMŞEK- SOL MEYDAN