WhatsApp'ı kullanamayabilirsiniz bu telefonlarda artık WhatsApp çalışmayacak

WhatsApp'ı bazı cep telefonlarında kullanmak mümkün olmayacak. O telefonlar arasında oldukça popüler telefonlar da var. İşte mobil uygulama devi WhatsApp'ın artık çalışmayacağı telefonlar

WhatsApp'ı kullanamayabilirsiniz bu telefonlarda artık WhatsApp çalışmayacak
Yayınlanma Tarihi : 03 Eylül 2022 15:46

WhatsApp hayatımıza girdiği günden bu yana büyük bir sorunu çözdü. SMS sorunu. SMS göndermek bilindiği gibi paralı. Haliyle çok sayıda kullanıcı WhatsApp'ı kullanmaya başladıktan sonra SMS servisini kullanmamaya başladı. Bugünlerde SMS servisi sadece spam saçanların kullandığı bir servis haline geldi.

WhatsApp hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da bazı durumlarda canımızı sıkabiliyor. Şöyle ki sürekli sürüm güncelleme gibi durumlar nedeniyle eski telefonlarda WhatsApp'ı kullanmak mümkün olmuyor.

Yakın bir zamanda bazı popüler telefonlarda WhatsApp'ı kullanmak mümkün olmayacak. Söz konusu liste de paylaşıldı. Eğer listedeki telefonlardan sizde herhangi birine sahipseniz artık WhatsApp'ı kullanmanız mümkün olmayacak. Ya yeni bir telefon almak zorunda kalacaksınız yada WhatsApp'ı kullanmayı bırakacaksınız.

İşte o telefonlarla ilgili bilgiler.

ShiftDelete'in haberine göre; iOS 16’nın beta testinde olduğu şu günlerde; iOS 10 veya iOS 11 sürümlerinde çalışan iPhone modelleri yakında WhatsApp’ı desteklemeyi bırakacak. Bu telefonlarda 24 Ekim’den itibaren kullanıcıların WhatsApp’a giremeyeceği belirtiliyor.

Eski nesil iPhone kullanıcılarının WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için telefonlarını iOS 12 veya daha yeni sürümlere yükseltmeleri gerekecek. Ancak bu durum iPhone 5 ve iPhone 5c kullanıcıları için pek mümkün görünmüyor. Çünkü daha yeni işletim sistemlerinin bu telefonlarda verimli çalışmadığı belirtiliyor.

WhatsApp’ı destekleyecek bir iOS güncellemesi pratik olarak mümkün olmadığı için iPhone 5 ve iPhone 5c kullanıcıları yeni bir telefon almak zorunda kalacaklar gibi görünüyor. Diğer yandan iPhone 5s ve üzeri modellere sahip kullanıcılar, iOS 12’ye güncelleme yaparak WhatsApp desteği almaya devam edebilecek.

ANDROID'TE DURUM NE?

WhatsApp, bu değişiklikleri yansıtmak için SSS sayfasındaki sistem gereksinimlerini güncelledi.

Mesajlaşma platformunu telefonlarında çalışır durumda tutmak için iPhone kullanıcılarının iOS 12 veya daha yeni bir güncelleme alması gerekecek. Buna karşılık, WhatsApp desteği hala Android 4.1‘de çalışan cihazlar için devam ediyor.

İstatistiksel olarak bakıldığında ise bu durumun sadece küçük bir kesimi ilgilendirdiği görülüyor. Yayımlanan raporlara göre iPhone kullanıcılarının yüzde 89’u iOS 15’i kullanıyor. Kullanıcıların ise sadece yüzde 4’ünün iOS 13 veya daha eski nesilleri kullandıkları belirtiliyor.